Таврійська громада
Запорізька область, Запорізький район

Як вберегти себе від купівлі фальсифікованого насіння та садивного матеріалу

Дата: 13.05.2025 12:46
Кількість переглядів: 10

Фальсифіковане насіння та/або садивний матеріал – це насіння та/або садивний матеріал, у маркуванні або пакуванні якого неправомірно використано торговельну марку, інше індивідуалізуюче позначення, зовнішнє оформлення пакування іншого виробника та/або які поширюються з неправдивою інформацією щодо сортових та/або посівних якостей насіння та/або садивного матеріалу.

Які ризики несе фальсифікат?

Варто розуміти, що купуючи фальсифіковане насіння, скоріше за все, воно не буде відповідати заявленим характеристикам та не забезпечить належний рівень врожайності. Економлячи на посівному матеріалі є ризик зіткнутись з такими проблемами, як низька схожість, хвороби, менша врожайність та якість врожаю, сортова домішка тощо, що в подальшому призведе до фінансових збитків.

Підроблене насіння зазвичай являє собою дешеві гібриди/сорти, запаковані у фірмові мішки. Підробка може бути пофарбована неякісною фарбою, на мішках можуть бути голограми, роздруковані на кольоровому принтері, номерні знаки можуть бути однаковими або не відповідати сорту, можуть бути не правильний шов і не правильно нашита етикетка.

Як уникнути фальсифікату?

Якість насіння є одним з основних факторів, що забезпечують отримання високих і сталих врожаїв сільськогосподарських культур. Зважаючи на перенасичення ринку пропозиціями насіння, потрібно уважно ставитись до самого насіння та документів, які його супроводжують.

Які документи повинні супроводжувати насіння та садивний матеріал? Насіння і садивний матеріал вводяться в обіг шляхом реалізації виключно після їх сертифікації відповідно до статті 15 ЗУ № 411-IV від 26.12.2004.

Також відповідно до постанови КМУ від 17.11.2023 року № 1210 кожна партія насіння та садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися:

 1) сертифікатами:

насіння — сертифікатами, що засвідчують його сортові якості, та сертифікатами, що засвідчують його посівні якості;

садивний матеріал — сертифікатами, що засвідчують його сортові якості, та сертифікатами, що засвідчують його товарні якості;

2) документами згідно з ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості».

Згідно із ДСТУ 4138-2002 до супровідних документів відносять ті господарські документи, які видає споживачеві виробник насіння (ДСТУ 2240):

- «Атестат на насіння» - на оригінальне (добазове*) та елітне - (базове*) насіння;

- «Свідоцтво на насіння» - на насіння репродукцій (сертифіковане*);

- «Свідоцтво на гібридне насіння» - на насіння першого покоління гібридів.

* згідно з ЗУ № 411-IV від 26.12.2004 “Про насіння та садивний матеріал” .

Зверніть увагу строк дії сертифіката, що засвідчує сортові якості насіння або садивного матеріалу, є необмеженим, сертифікат, що засвідчує посівні якості насіння строк дії вказаний в сертифікаті.

Перевірити видані сертифікати та органи з оцінки відповідності у сфері насінництва та розсадництва можна на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України.

Також сорти рослин придатні для поширення в Україні можна перевірити на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України.

Звертаємо увагу, що партії насіння маркуються оновленою етикеткою (наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 02.04.2024 № 105)

Що робити у разі сумнівів?

У разі невпевненості у відповідності показників посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу показникам, зазначеним у сертифікаті, що засвідчує посівні якості насіння, або у сертифікаті, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу (далі - сертифікат),  заявник не пізніше 10 календарних днів з дня придбання звертається до аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) органу із сертифікації щодо відбору проби з метою перевірки посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу та надає копію сертифіката.

Для проведення арбітражного (експертного) визначення заявник подає до Головного управлінням Держпродспоживслужби в Запорізькій області заяву не пізніше десяти календарних днів з дня отримання ним результатів аналізу.

(Постанова КМУ від 18.08.2017 №615)

          Пам’ятайте: придбання якісного насіння — це інвестиція у майбутній врожай. Завжди перевіряйте документи, маркування та постачальника, перш ніж купувати.

Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області

тел. (061) 239-73-13

E-mail: office@gudpss-zp.gov.ua,

сайт: www.gudpss-zp.gov.ua

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь