Рука допомоги простягнута для всіх
В 2016-2019 роках Міністерством соціальної політики України за підтримки Світового банку у рамках проекту «Модернізація системи соціальної підтримки населення України» у трьох областях України – Харківській, Полтавській та Львівській - був реалізований пілотний проект, який отримав назву «Рука допомоги».
Тепер успішний досвід пілотного проекту «Рука допомоги» буде розповсюджено на всю територію України. З початку наступного року непрацюючі члени малозабезпечених сімей, які зареєстровані як безробітні, отримають унікальну можливість розпочати нове життя. Держава пропонує їм отримати фінансову допомогу на започаткування власної справи, а також, за необхідності, безкоштовне навчання. Допомога розміром до 15 мінімальних зарплат є безвідсотковою та поворотною – її необхідно буде повернути через три роки підприємницької діяльності. Але сума, що повертається, буде зменшена на розмір сплачених за три роки податків та єдиного соціального внеску. Детальний опис механізму надання допомоги міститься за посиланням.
З початку реалізації проекту близько 240 довготривалих безробітних наважились докорінно змінити власне життя і заснувати свій бізнес. Середня сума допомоги становила тоді 60-70 тис. грн. Вона не видавалась людям на руки, а йшла на оплату рахунків на придбання необхідного для ведення бізнесу обладнання та матеріалів.
Спочатку малозабезпечені безробітні дуже обережно реагували на ініціативу держави. Але після успішного старту бізнесу перших учасників проекту заявки на участь у ньому посипались з усіх регіонів України.
Фантазія і підприємницька енергія нових бізнесменів вражали навіть звичних до всього консультантів проекту. Вчорашні безробітні стали виробниками модного одягу та взуття, власниками ветеринарних клінік, магазинів, кафе та піцерій, монтажниками висотних конструкцій, аграріями, постачальниками делікатесів для ресторанів, виробниками унікальних сирів… Деякі з них вже відкрили другий або третій бізнес, щоб укладатися в ліміти по оподаткуванню. Учасники проекту створили десятки нових робочих місць.
Постпроектний моніторинг засвідчив, що більшість нових бізнесменів вирішили свої невідкладні життєві проблеми – придбали або розширили житло, фінансують навчання дітей тощо. Майже всі вкладають частину прибутку у розширення бізнесу: закупають нове обладнання, розширюють асортимент продукції або послуг.
Близько 30% учасників проекту повернули державі кошти допомоги достроково, за рахунок поточних доходів, інші – після завершення трирічного строку, на який допомога видавалась.
ТОВ «Агентство стратегічних рішень «Ші Стретеджіс» (ТОВ «Агентство стратегічних рішень ShiStrategies») є консультантом Проекту Міністерства соціальної політики України за підтримки Світового банку «Підготовка та впровадження інформаційно-роз’яснювальної кампанії щодо популяризації Проекту «Модернізація системи соціальної підтримки населення України».
У разі виникнення додаткових питань можна звертатися:
за телефоном - 098 876 99 56 або електронною адресою - media@strategi.com.ua.
Міністерство соціальної політики України